Money, money, money

Za to znalazł się ogromny sklep wyspecjalizowany w bioproduktach, produktach wegańskich i wegetariańskich.

Zajęło mi dwa tygodnie, żeby zauważyć pewną ciekawostkę pieniężną. A nawet dwie: czeskie korony występują pod dwiema postaciami - banknotów i bilonu. 50kc można znaleźć zarówno w wersji papierowej, jak i metalowej.
A teraz to, co w ogóle nie zwróciło mojej uwagi. Najniższą wartość przedstawia w Czechach 1 korona. Nie ma systemu dziesiętnego, jak w Polsce, gdzie płacimy z groszami. Tymczasem supermarketowe oferty zawierają praktycznie same wartości kończące się na ,90. Nie zauważyłam tego, w końcu supermarkety zawsze tak miały. Ale moment - jak zapłacić 0,90 korony? Odciąć kawałek? Spojrzenie na rachunek wyjaśniło tajemnicę, czeskie sklepy zaokrąglają końcową sumę do jednostek.

1 comments:

Anonymous said...

A to dlatego, że w Czechach były odpowiedniki groszy - halíře. Ale stopniowo dla uproszczenia zaczęto je wycofywać, najpierw wycofano nominały 1, 2 i 5 halířů, potem 10 (desetníky) i 20 (dvacetníky) a na koniec 50 haléřů i zostały tylko korony.
No a sklepy, żeby nie podnosić cen używają ciągle halerzy i tak nadal może coś kosztować 80h, a zaokrągla się dopiero suma całego zakupu. I to chyba jeśli się nie mylę tylko w wypadku płacenia gotówką, bo kartą chyba rozlicza w halerzach.
Pozdrawiam ;)

Post a Comment